Дебрецен

Відвідавши це місто, ви поринете в світ старої екзотичної Угорщини. Дебрецен вважають другим за величиною серед міст Угорщини, хоча з дво-мільйонним Будапештом його порівняти складно. Однак, цей факт не применшує його значимості, тим більш що за свою бурхливу історію Дебрецен зумів два рази стати столицею Угорщини. Дебрецен це місто провінційне мудрості, де серед столичної помпезності та блиску, проглядається провінційна мудрість і простота. Розташувавшись на перетині важливих шляхів, місто історично стало одним з головних торговельних центрів країни.

Для Угорщини, VII – VIII століття стали суворим випробуванням, коли країна нищилася то Османської то австрійськими військами. Багато міст і сіл були знищені, але мудрим і заповзятливим жителям Дебрецена завжди вдавалося домовитися з усіма завойовниками, зберігаючи та примножуючи багатство міста. Крім талановитими ремісниками, Дебрецен славився на всю Угорщину своїми ринками, де торгували величезною кількістю домашньої худоби. Саме навколо величезної ринкової площі і відбувалося формування міста.

У плані знайомства, Дебрецен нескладний, головні визначні пам’ятки розташовані на старій ринковій площі, яка так і називається «Piac utca», тобто ринкова вулиця. Серед помпезних купецьких будинків, банків і адміністративних будівель, виділяється будинок управління комітату, що побудований в 1912 році, в стилі модерн. Крім цінних вітражів, будинок приваблює увагу оригінальними зовнішніми декорами. Плити декорів зроблені більше 100 років тому, в знаменитій майстерні Жолнаї. Бронзовий шпиль будівлі вінчає легендарний князь Арпад.

 Привертає увагу і велична будівля Першого Ощадного банку, спорудженого в 1912 році. До сих пір фасад прикрашають мідний декор, сповнений символізму. Вся ця краса була виготовлена ​​по спеціальному замовленню в Берліні та Будапешті.

 Скромніше, але не менш цікавою виглядає міська ратуша, де в 1848 році зберігалася угорська Свята корона. За мерією, причаїлася будівля Податкового управління. Ці дві споруди з’єднані між собою повітряним мостиком, який городяни жартівливо називали – «міст зітхань». На початку німецької вулиці стоїть нічим не примітний двох поверховий будиночок, де колись на ночівлю зупинявся шведський король Карл ХII, після поразки під Полтавою. На жаль, Дебрецену своєї уваги Карл ХII не приділив, але на це були свої причини. Король так поспішав, що дістався з далекої Османської імперії в свою улюблену Швецію менш ніж за два тижні, встановивши рекорд свого часу. Але ми з вами поспішати не будемо, адже тут стільки цікавого.

Одним з найбільш відомих будівель Дебрецена вважається реформатський храм – csonkа templom, що жартівливо перекладається як – куций храм. Спочатку, на цьому місці стояла дерев’яна церква, що згоріла в 1719 році. Сучасний храм був зведений в 1726 році. Тепер csonkа templom, крім функцій улюбленого городянами християнського храму, став ще й місцем зустрічей. Біля дзвіниці, під годинником городяни призначають зустрічі і побачення. Увійшовши в храм, вам доведеться сходами спуститься на два метри, до рівня старого міста. У храмі немає блиску і помпезності, усюди панує простота, навіваючи атмосферу старої протестантської Угорщини.

Заслуговує на увагу величний готель «Золотий бик», побудований в 1915 році в стилі класицизм. Над фасадом будівлі працювали італійські каменярі, а мідна вивіска із зображенням бика висить ще з тих далеких часів. «Золотий бик» і по нині працює за призначенням, вважаючись найстарішим готелем Угорщини. Величезна кількість знаменитостей, котрі відвідували Дебрецен, незмінно зупинялися саме в цьому готелі. Будинок побудований на місці старого заїжджого двору з однойменною назвою. Поруч розташувалися величні будівлі єпископату реформатської церкви і старий університет.

Особливу увагу привертає головний собор християн-реформатів Угорщини, адже не випадково Дебрецен називають «Римом угорських евангелістів». Цей величний Собор став візитівкою Дебрецена. У 1824 році, споруджуючи храм, архітектор прагнув створити щось не звичне. Як плід творчості, народився величний, особливий та дуже впізнаванний Собор. Для угорців, Дебреценський Собор має дуже важливе історичне значення, адже саме в цих стінах, 14 квітня 1848 року, під час Угорської революції, Лайош Кошут проголосив незалежність Угорщини.

Окрасою головної площі став «Фонтан відродження» і звичайно ж викладений кольоровою мозаїкою герб Дебрецена. Родзинкою герба є те, що він складається із 180000 шматочків мозаїки венеціанського скла, які мають 24 колірних відтінків. Загальна вартість мозаїки понад мільйон доларів США.

Дебрецен – місто молоді, де кожен п’ятий житель є студентом. І все це завдяки знаменитому на всю країну Дебреценського університету. Архітектурний комплекс вражає своєю помпезністю і величчю. Університет має давню історію і традиції, вважається одним із найбільших і найпрестижніших в Угорщині. Відвідування будівлі університету, залишає несподіване та захоплююче відчуття перебування в храмі науки.

 Але Дебрецен це не тільки велич архітектури. У парку «Nody erdо» (Великий ліс), є надзвичайно комфортний комплекс басейнів, званий «Aquaticum». Комплекс аквапарку уявляє собою павільйон, накритий 66 метровим скляним куполом. У будь-яку пору року, тут панує вічне літо. Завдяки особливому оформленню, виконаному в стилі тропіків, серед густої зелені і безлічі розваг, ви відчуєте себе як в раю. Крім аквапарку тут же знаходиться комплекс лікувальних термальних басейнів. Відвідувачі будь-якої вікової категорії неодмінно тут знайдуть відпочинок і позитив.

 Aquaticum розташований посеред затишного та мальовничого міського парку. Поруч, на  радість дітям, працює не великий, але дуже затишний зоопарк, орієнтований саме на дитячий відпочинок. Любительки шопінгу теж отримають свою частину задоволення, адже прямо в центрі міста завжди відкриті двері гіпермаркетів FÓRUM і Debrecen PLAZA.

У 40 кілометрах від Дебрецена знаходиться найстаріший і найбільший в Угорщині національний парк – «Хортобадь». Тут вдалося зберегти незайману природу Середньо-Дунайськіх степів, які угорці називають – «puszta». У заповіднику Хортобадь розташоване однойменне село, де ви познайомитеся з багатовіковим побутом жителів угорського степу. Крім мальовничих пейзажів, ви можете побачити і шоу табунників – Чікошів. Суворі чоловіки, одягнені в темно сині широкі одежі, нехтуючи усіма небезпеками, хвацькі скачуть на конях, подібно своїм прадідам.

 Вам сподобався Дебрецен. Гайда з нами, адже краще один раз побачити, ніж сто разів почути. Дебрецен чекає на Вас!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *