Егер

У кожної країни є свої знакові міста, що втілюють культуру і дух нації. Таке місто є і в Угорщині, це – Егер. Маленький і чарівний Егер, що вмістив в себе всю Угорщину, з її традиціями і національним надбанням, визнано вважається одним з найкрасивіших міст країни. Старовинна архітектура, могутня фортеця, термальні джерела і прекрасні вина – ось те, заради чого варто відвідати Егер.

Це місто прийшло до нас в своєму теперішньому вигляді, наче з глибини століть і зараз, прогулюючись старими міськими вуличками, ми переносимось в минуле. Егер став містом, угорської душі, передаючи атмосферу розміреності, ґрунтовності, релігійності та любові до своєї країни. Місто славиться затишними кафе, ресторанами із смачною угорською кухнею і антикварними магазинами, де за прийнятними цінами можна купити щось незвичайне.

За всю свою більш ніж тисячолітню історію, Егер завжди відігравав важливу роль в житті країни. Ще в XI столітті, один з найбільш шанованих королів Угорщини Святий Іштван, заснував в місті духовний центр християнства – Егерське єпископство. Ставши одним з найважливіших релігійних центрів Угорщини, Егер збагачувався і розвивався. Про колишню велич міста красномовно свідчать площі та міська архітектур Гідною окрасою міста є його площі, головною з яких вважається площа Іштвана Добо, названа на честь капітана Егерської фортеці. Завдяки самовідданості та мужності капітана Іштвана Добо, Егерська фортеця змогла витримати важку облогу. У 1907 році, на честь цієї історичної особистості, була відкрита велична бронзова скульптура. Пам’ятник виглядає дуже красномовно і урочисто, а його автором став знаменитий угорський скульптор Алайош Штробль, створивший головні скульптури Будапешта.

Поруч з пам’ятником Іштвану Добо знаходиться церква Святого Антонія Падуанського. Ця велична споруда  була побудована у 1771 році, в кращих стилях свого часу. Нині, багато архітекторів визнають цей храм одним з найкрасивіших зразків бароко в Європі. Храм вінчають дві граціозні дзвіниці, звідки кожну годину звучить мелодійний передзвін. Внутрішнє оздоблення і сама духовна атмосфера вражають, залишаючи після відвідування незабутні враження.

Поруч розташована площа Гейзи Гардони, де встановлений цікавий інтерактивний пам’ятник. Шляхетний пан в домашньому костюмі, зручно влаштувавшись в кріслі, курить довжелезну люльку та щось зосереджено обмірковує. Хто це і що він зробив особливого? Знайомтесь, це гордість угорської літератури – Гейза Гардоні, автор найпопулярнішого історичного роману «Зірки Егера», на якому виросло не одно покоління угорців.

Одною з най знакових споруд міста вважається Егерська Базиліка, яка увійшла до трійки найбільших культових споруд Угорщини. На сьогоднішній день храм виконує роль Кафедрального Собору. Побачене можна висловити словами – спокій, велич, гармонія. Особливий настрій створюють гра світла і тіні, пишний настінний розпис, контрасти колон і витончений вівтар, висічений з цільної мармурової брили. Гордістю храму є орган, встановлений в XIX столітті, який вважається одним найбільших в Угорщині.

Родзинки міста можна довго перелічувати, це і ворота Фозоли, що стали поезією в залізі, палац і парк архієпископа, грецька православна церква «Рац», Егерський ліцей, будинок Яноша Бутлера з яким пов’язана захоплююча історія. Особливу увагу варто приділити єдиному збереженому мінарету.

За часи османської окупації, в Егері окрім турецьких лазень, та нових будівель, було побудовано сімнадцять мечетей, з яких до наших днів дійшов один єдиний мінарет. Ця споруда, висотою 40 метрів, вважається самим північним мінаретом зі споруджених османами в Європі і одним з трьох, що збереглися в Угорщині.

За переказами, зруйнувавши всі мінарети, жителі міста хотіли зруйнувати і цей, для чого, верхівку споруди обв’язали мотузками і запрігши 40 волів, почали тягнути. Але не зважаючи на всі спроби, мінарет встояв, адже в конструкції є свій секрет про який ви дізнаєтеся підчас екскурсії. Жителі міста це сприйняли як знак з гори і залишили мінарет стояти, замінили лише ісламський півмісяць на християнський хрест. Відвідування мінарету відкрито для всіх бажаючих і якщо ви подолаєте всі 97 ступенів вузьких кам’яних сходів, опинитеся на висоті 26 метрів. З балкону мінарету, що виходить в сторону Мекки, відкривається захоплюАрхітектура Егера надзвичайно цікава і різноманітна, пам’ятники захоплюють, а маленькі вулички зачаровують, закохуючи вас в це затишне і мальовниче місто. Але самим знаковим місцем Егера вважається фортеця, що велично підноситься над містом. Стіни старої цитаделі пам’ятають про події 1552 року, що прославили Єгер на весь світ, адже саме тут відбулося неможливе. Завдяки безпрецедентній доблесті і рішучості захисників, двох тисячний гарнізон Єгерської фортеці, під керівництвом капітана Іштвана Добо, витримав запеклу облогу сто тисячної армії турків-османів. Оттоманська армія була змушена відступити, а завдяки самовідданій обороні Егерської фортеці, європейська цивілізація була врятована.

 Перше кам’яне укріплення було зведено ще в XIII століття, перетворюючись в продовж віків на потужну цитадель. Потрапивши в фортецю, обов’язково відвідайте музейні експозиції, що розташовані на території замку, адже егерський музей вважається одним з найбільш відвідуваних в Угорщині.

 В музеї Іштвана Добо, що розмістився у відновленому єпископському палаці, інтерес викликають інтерактивні експонати, пов’язані з історією облоги. Відвідайте музей воскових фігур, де на вас будуть споглядати герої роману «Зірки Егера». У картинній галереї виставлені цінні полотна европейських художників. Багатьох захоплює відвідування підземних казематів, лабіринти яких колись вели в усі куточки фортеці. Вам знадобиться маленька порада. Температура повітря в казематах близько +12 градусів, тож краще заздалегідь захопіть із собою кофтину; ).

 Історія та архітектура принесли Егеру славу в Угорщині, але єгерські ВИНА прославили це місто на весь світ. Для знайомством з цими легендарними винами, ми з вами вирушаємо в знамениту «Долину прекрасних дів» (Szépasszony-Völgy).

 В старовинних винних підвалах на нас очікує захоплююча та весела дегустація.  Винороби відкриють багато нового та цікавого, пригостивши егерськими винами, серед яких найвідомішим є червоне вино – «Егерська бичача кров» (Egri Bikavér). Це вино може вироблятися тільки в Егерському регіоні, що офіційно закріплено в законодавстві Євросоюзу.

 Ще одне відоме вино називається “Егерська дівчинка” (Egri leanyka), виділяючись серед інших приємним смаком і дивним ароматом. Особливою гордістю місцевих виноробів вважається «Крижане вино», яке виготовляють з підмерзлих родзинок пізнього збору. Це солодке диво забути неможливо. По бажанню, після дегустації ви зможете купити пляшечку вподобаного вина, щоб привезти додому шматочок Угорщини.

 Враження про Егер буде не повним, якщо не згадати знамениті Егерські термальні купальні. У роки османської окупації, завойовники стали використовувати підземні термальні джерела, побудувавши в місті і околицях багато купалень, деякі з яких дійшли до наших днів. Головна турецька лазня міста, яка і зараз є пам’яткою архітектури, відкрита для відвідування всім бажаючим. Архітекторам вдалося зберегти автентичний турецький інтер’єр, а цілюща тепла вода, як і колись, надходить з-під кам’яних плит на дні басейну. Отже, насолодившись екскурсією містом, смачно пообідав стравами національної угорської кухні, про дегустувавши елітне єгерське вино, ви гідно завершите цей чудовий день відпочинком в унікальних термальних купальнях, відомих на всю Європу.