Нiредьхаза

Якщо ви вирішили познайомитися з Угорщиною, сміливо відправляємося в місто Ніредьгаза, що розташоване всього в 90 кілометрів від кордону з Україною. По приїзду, на вас чекає екскурсійна прогулянка чарівним та затишним історичним центром. Перша згадка про Ніредьгазу датується 13 століттям. Назва міста складається з трьох частин «nyir» – береза, «edy» – один, «haza» – будинок. За всю свою бурхливу історію місто кілька разів повністю знищувалося, перетворюючись на пустир, але знов і знов відроджувалося.

Центр міста Ніредьгаза дуже компактний і складається з трьох частин. Головним місцем вважається площа Лайоша Кошута, в центрі якої і встановлена однойменна велична скульптура. Поруч розташувалася старовинна будівля міської управи, що побудована в 1872 році, в дусі ренесансу. Домінантою площі є величний римо-католицький Собор, споруджений в романському стилі з двома стрункими дзвіницями. Щогодини вежі собору відбивають час, оголошуючи околиці мелодійним дзвоном. Цьому дзвону вторять дзвони інших церков, розташованих в центрі міста, зливаючись в одну різноголосу мелодію.

Про старі – добрі часи Австро-Угорщини нагадує будівля Головного Ощадного банку (1912р.б.). Це найвеличніша і одночасно сама вишукана споруда площі. Цікавість викликає і готель «Корона», що був побудований в 1895 році. Ця будівля має свій потрійний секрет, адже з кожного боку воно виглядає як окремі будівлі. В далекому минулому, це була гордість міста, саме тут проводилися всі міські бали та урочисті заходи. У «Корони» є одна цікава особливість, адже з кожного боку, вона виглядає як абсолютно інакша будівля. У велич та монументальність площі, вносять жвавість і різноманітність два фонтани, один з яких – «Три грації», є улюбленим місцем посиденьок городян.

Прогулюючись містом, мимоволі звертаєш увагу на велике різноманіття квітів. Вони тут усюди, на клумбах, підвіконнях, ліхтарях, стійках і вазонах. Але все це море квітів розсаджені по законам гармонії, милуючи око і створюючи приємний затишок. Хочеться згадати про одного з найвідоміших угорських поетів 60-80х років минулого століття Міхая Ваци, якого ще називають угорським Володимиром Висоцьким. Міхай Ваці народився саме в Ніредьгазі і про своє рідне місто писав наступне: «Тут не було великих битв, не підписувалося ніяких важливих документів, не народжувалося великих королів, здавалося б тут ніколи нічого не траплялося, але це місто особливе. Воно чимось схоже на кімнатні капці, які одягнувши, вже ніколи не хочеться знімати. Виїхавши з цього міста, ти ловиш себе на бажанні знову сюди повернутися, за цим спокоєм і простотою».

Другим за значимістю місцем Ніредьгази, вважається площа Героїв, де розташувався величний монумент «Змієборець». Його встановили в 1928 році, присвятивши солдатам, загиблим у Першій світовій війні. Жителі міста цим пам’ятником дуже пишаються, адже саме він ліг в основу знаменитого угорського монумента на горі Геллерт в Будапешті. Поруч розташувалося побудована в 1892 році, будівля управління комітатів Собольч-Сатмар-Берег. Це масштабна і велична будівля була символом та зосередженням державної влади. В його просторих палатах були розміщені всі служби, необхідні для функціонування краю: фінансове, земельне, податкове, поліцейське і інші управління. На вершині фасаду видніється герб комітату Соболч, а по обидвім сторонам, велично стоять фігури князя Арпада і короля Святого Іштвана. Трохи дали розташовано Греко-католицький собор і резиденція єпископа. Офіціоз цієї площі розчиняють не тільки море квітів, але й милий старий трамвайний вагончик. Зараз це важко собі уявити, але ще до війни по вулицях Ніредьгази ходили трамваї. Як нагадування про славне минуле, цей акуратний трамвайчик перетворений в безкоштовний музей, відкритий для відвідувачів.

Третя площа центру, це площа Кальвіна, де серед старої Австро-Угорської архітектури, височіють витончені Лютеранські і Кальвіністські храми. На шпилях церковних дзвіниць, замість звичних для нас хрестів, височіють Віфлеємська зірка або півень. Є тут і крилатий годинник, що нагадує про безповоротний плин часу.

У казармах Ніредьгази колись був розквартирований гусарський полк, який грав важливу роль в житті міста. На згадку про ці славні часи, в центрі площі височіє кінна статуя гусара. До речі, є в Ніредьгазі і музей угорських гусарів.

Угорці бережуть пам’ять про своїх відомих співвітчизників і Ніредьгаза не є виключенням. В місті багато пам’ятників видатним особистостям або якимось подіям, але вони не тяжіють, дивлячись на нас з недосяжною висоти, а стоять просто поруч, ніби продовжуючи жити своїм життям. Це і задумливий автор слів угорського гімну Ференс Келчеї, і радісний поет Міхай Ваци, що зустрічає вас з розкритими обіймами. А несподівано побачивши величезне бронзове яблуко, вам просто захочеться поруч з ним сфоткатися і не важливо, навіщо воно тут.

Після прогулянки, варто відвідати головний міський гіпермаркет «Корзо PLAZA», розташований прямо на центральній пішохідній зоні. Тут ви отримаєте все, що душа забажає. Вас чекають три поверхи магазинів, ресторанів і затишних кав’ярень.

Познайомившись з містом, вирушайте в парк «Шошто», що розташований в п’яти кілометрах від центру Ніредьгази. В середині XIX століття в передмісті були відкриті лікувальні термальні купальні, які користувалися популярністю у всій Угорщині. У 2005 році, на базі цих купальнею, виріс величезний аквапарк «Акваріус» зі всілякими водними розвагами. Тут ви зможете з задоволенням провести залишок дня. В аквапарку є також великий комплекс лікувальних термальних басейнів, де можна комфортно відпочити або прийняти якісь лікувальні процедури.

Сім’ям з дітьми теж нудьгувати не доведеться, адже поруч з аквапарком розташувався ZОО-парк, який вважається одним з найбільших в Угорщині. Якщо ви вирішили його відвідати, то готуйтеся до тривалої прогулянки, адже тут представлені близько 5000 видів тварин. Зоопарк умовно розділений на кілька частин, де мешкають представники тваринного світу п’яти континентів. Обов’язково відвідайте океанаріум, де вас чекає знайомство з мешканцями морів та океанів. Особливе захоплення викликає прозорий тунель, що знаходиться на дні величезного акваріума з акулами. Піднявшись на другий поверх, ви раптом опинитеся в тропічному лісі. З висоти падають струмені водоспаду, усюди чути крики птахів. Мотузковими доріжками ви будете переходити по рівнях, вивчаючи мешканців джунглів.

У зоопарку також представлений басейн зі скляними стінками, де плавають зграя пінгвінів і білі ведмеді. На водній арені кожні три години, дресирувальники влаштовують шоу за участю дресированих тюленів. Цю атракцію особливо люблять діти.

У Шошто є ще одна родзинка, це – музей народної архітектури. На площі 320 га зібрано зразки сільської архітектури з п’яти регіонів північно-східної Угорщини. Ви познайомитеся з житловими будинками різних верств населення, церква, дзвіниця, корчма, кузня та інші цікаві автентичні споруди. На території діють інтерактивні майстерні, де майстри можуть показати та навчити азам народних ремесел.

Погодьтеся, на повне знайомство з містом Ніредьгаза дня буде замало, а від’їдаючи можливо, як і Міхай Ваци, ви відчуєте себе трошечки СВОЇМ, обіцяючи собі колись обов’язково повернуться.