ОРАДЕА – місто із фантазії

Хоча Румунія вважається гірською країною, але наш шлях пройде по її рівнинній північно-західної частини, що не далеко від кордону з Угорщиною. Проїжджаючи через багатонаціональні села, ми познайомимося з іншого, часом несподіваного Румунією, де не збагненним чином переплелися мудрість і абсурд, багатство і бідність, скромність і розкіш. Проїзжаючи через місто Сату Маре, що нагадає нам про часи Чаушеску, ми дізнаємося багато нового і цікавого, щодопоможе нам зрозуміти цю країну. Але наша головна мета це найбільше північно-західне місто Румунії – Орадеа.

Орадя вважається одним з найкрасивіших міст Трансільванії. Під час правління Чаушеску, Румунія перетворилася в строкатий соціалістично-архітектурний мікс, але є міста, де чудово збереглася культурна спадщина, нагадуючи про колишній блиск та велич. Чим нас зможе здивувати Орадеа? В першу чергу, найкрасивішою вулицею Трансільванії, прогулюючись якою, ви забуваєте про реальність і переноситесь в казку, часів романтичної Австро-Угорщини. Але все ж, починати знайомство з містом краще всього з головної міської площі, званої Piaţa Unirii, тобто площа Об’єднання. У кожного народу свої герої. Однією з головних фігур Румунської історії, є король Фердинанд Перший, при якому було створено територіальну подобу сучасної Румунії. Саме цій історичній постаті присвячена велична кінна статуя в центрі площі.

Processed by: Helicon Filter;

Коли ви знайомитеся з головною площею, вашу увагу неодмінно приверне казкова будівля комплексу «Чорний орел», що була побудована на початку ХХ стріча. Архітектору вдалося об’єднати казку і практичну реальність. Ми обов’язково пройдемося крізь витончені скляні галереї, продовживши подорож по пішохідній зоні. Знову опинившись на головній площі, ми зустрінемо струнку вежу міської ратуші та величний палац греко-католицького єпископа (Palatul Episcopal Greco-Catolic), що також був зведений на початку ХХ століття.

Серед червоних дахів старого міста, височіють дзвіниці християнських храмів, на яких видніються годинники. Але в Орадеа є особливі годинник, який показує місячне час. І розташований він на дзвіниці православного храму, що теж дуже дивує. Храм, зведений в 1784-1790 роках і називають його Biserica cu Lună, тобто «Місячна церква». Ця православна церква відома завдяки унікальному механізму астрономічних годин, аналогів якого немає в Європі. За допомогою сфер, механізм наочно показує фазу місяця в реальному часі. До речі, про астрономію. У XV столітті, в місті проводив наукову роботу найвідоміший вчений свого часу Георг фон Пурбах. Завдяки розрахункам і науковим працям вченого, в 1464-1667 роках, меридіан на якому знаходився Нодьварод, тобто Орадеа використовувався як нульовий (Ораденулевой меридіан) ставши основою світової навігації. Генію Георга фон Пурбаха належить створення механізму для визначення астрономічних фаз місяця.

Відвідавши Орадеа треба обов’язково прогулятися найкрасивішою вулицею Трансільванії. Для цього ми перейдемо через річку Шебеш і опинимося перед черговою родзинкою міста – театром (Teatrul de stat Regina Maria). Ця трьох-рівнева будівля була споруджена в 1900 році архітекторами, що проектували Віденську оперу. Театр спочатку був розрахований на 670 відвідувачів і відрізнявся унікальною акустикою. Архітектура театру являє собою витончене змішання багатьох стилів, на фасаді видніються статуї трагедії і комедії.

Попереду вас чекають два кілометри найкрасивіших будівель: церкви, палаци, ресторани, магазини і готелі. А ще цікаві пам’ятники і безліч спокус витратити гроші. Вас неодмінно вразить неприборкана фантазія архітекторів, які створили фантастичні шедеври на межі реальності, яки нібито прийшли з далеких дитячих снів. Прогулюючись серед старовинних будинків, ви будете здивовані витонченістю і красою палаців Московіц, Ріманоцці, Аполло, будівлі ринку і багатьох інших будинків.

Одним із самих відомих поетів, які колись творили в Орадеа, є Андре Адь. Саме за словами цього не відомого нам, але дуже шанованого серед угорців поета, була написана пісня «Князь тиші», відомої рок-групи «Наутілус Помпіліус», про те що немає нічого прекраснішого і страшнішого за тишу))). Тут, біля пам’ятника прогресивним поетам на чолі з Андре Адем, ви зможете зробити оригінальні фото, зайнявши вільне місце в їх компанії.

Знайомство з Орадеа буде не повним, якщо не відвідати комплекс єпископського палацу, збудованого в 1762 році, архітектором Лукасом фон Хільдебрандтом для єпископа Адама Патачіча. У будівлі є певний символізм пов’язаний з числом три, адже в ньому 360 вікон і 120 кімнат, нагадуючи Бельведерский палац у Відні. Особливу увагу привертає римо-католицький Собор Успіня Пресвятої Діви Марії, побудований Хіллебрандтом в 1750-1762 роках, та доповненому італійським архітектором Джованні Рікко. Завдяки такій спільній роботі старий храм став гармонійною сукупністю архітектурних шкіл італійських та австрійських майстрів. Собор побудований на місці храму, зведеного угорським королем Ласло Першим, який зробив Орадю центром єпархії.

Доступ до храму відкритий цілий день і ми обов’язково відвідаємо цю величну споруду. Храм вражає багатством і величчю, особливо вівтар, виконаний з красивого каррарського мармуру. Ікона Вознесіння була виконана в 1778 році. Перед Собором стоїть пам’ятник угорському королю Святому Ласло Першому, який свого часу стояв на площі Відродження, замість Фердинанда Першого.

Однією з визначних пам’яток цієї площі є канонічна струна в стилі бароко. Це 250 метровий коридор, що з’єднує десять будівель і складається з п’ятдесяти семи аркад.

Завершуючи розповідь про архітектурні пам’ятки Ораді, не можна не згадати про міську фортецю, яка збереглася в хорошому стані. Місцеві краєзнавці стверджують, що під самим містом Орадеа і фортецею, прорито безліч заплутаних підземних ходів, що йдуть за межі міста.

Фортецю дев’ять разів брали в облогу війська Османської імперії, Австрійської імперії і Трансільванії, але капітуляції домагалися тільки двічі. З огляду на майже тисячолітню історію, фортеця дійшла до нас після численних перебудов, які змінили її первісний вигляд і до наших днів збереглися тільки укріплення VII стріча. Комплекс складається з п’яти потужних бастіонів в формі гігантської зірки, споруджених з червоної цегли, де за стінами фортечних мурів, споруджено казарми і допоміжні приміщення.

І звичайно ж Орадеа, або Орадя, або Нодьварадя це безліч магазинів, кафе і ресторанчиків де ви зможете відчути шарм та чарівність міста.

Після дня сповненого відкриттів і вражень, саме час розслабитися. У 12 кілометрах від Орадеа, в курортному містечку Бейла Фелікс розташований термальний комплекс «Аполло». Комплекс славиться на всю Румунію, ставши одним з кращих лікувальних курортів. Цей термальний курорт потішить вас термальними і мінеральними водами з радоновим, содовим, сульфатним і натрієвих складом. Температура води в басейнах досягає 33-48º С, що не тільки лікує але і просто дарує позитив і відпочинок.

Вам сподобалася Орадеа? Ну тож збираємо валізи та мерщій у подорож!!!