Спіш, Левоча та Кежмарок

Словаччина, яка вона? Перш за все гарна, затишна і зрозуміла. Це по своєму екзотична гірська країна, що займає третє місце в світі, за кількістю замків на кожного жителя. Тут вас чекає грандіозна велич Карпат і середньовічна чарівність маленьких стародавніх міст. Мова словаків зрозуміла, а ментальність подібна до нашої, отже……, Словаччина, це те, що нам потрібно !!!

По дорозі, в одному з затишних кафе, ми зробимо зупинку на ароматну каву. Трохи спочивши, рушаємо досліджувати Спиш, що визнано вважається одним з найкрасивіших регіонів Словаччини. Тут, біля підніжжя Високих Татр, притулилися старовинні замки і маленькі міста що прийшли з минулого.

Знайомство з пам’ятками Спіша почнеться із самого відомого замку Словаччини – Спішського граду, внесеного до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Охороняючи кордони королівства і важливу торговельну дорогу, Спішський замок багаторазово вдосконалювався, перетворившись на могутню фортецю. Володіти Спішським градом було великою честю та привілегією. Проходили століття і замок з часом втративши своє військове значення, прийшов в занепад, однак навіть скрізь віки, масштаби та міць стародавньої цитаделі вражають. Замок розташувався на чотирьох рівнях скелі, висотою двісті метрів. На деяких ділянках, замкові стіни мають товщу близько чотирьох метрів, досягаючи висоти від 20 до 40 метрів.

На території Спішського граду працюють музейні експозиції, особливої родзинки замку надають аніматори, переодягнені в костюми епохи середньовіччя. Під час екскурсії, ви дізнаєтеся  про величну історію, що розгорталася в стінах Спішської твердині і цікаві нюанси оборонної архітектури. Піднявшись на оглядову вежу, ви побачите захоплюючу панораму Татранських гір.

Одним з найяскравіших і екзотичних регіонів Словаччини, вважаються колишні міста Спішських німців, що заселили ці регіони ще в епоху середньовіччя. Багаті поклади корисних копалин, дорогоцінних металів, розташування на торговому шляху, високий рівень майстерності ремісників, примножені на німецьку працьовитість і заповзятливість, зробили ці міста одними з найбагатших в середньовічному Угорському королівстві. Серед міст Спіша особливе місце займав місто Левоча, куди ми з Вами і прямуємо.

Левоча, розташувався в низині біля підніжжя Левочскіх Верхів, що між Високими і Низькими Татрами. Завдяки чудово збереженій середньовічній архітектурі, це маленьке містечко відоме на всю Словаччину, ставши об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Левоча ніби застряг в минулому, в повній мірі зберігши своє середньовічне обличчя. Сьогодні, екскурсійна прогулянка старими вуличками, нагадує подорож крізь час.

В минулому, фортечні укріплення Левочі складалися з 15 веж і трьох міських брам, більшість з яких чудово збереглися до наших днів. Пройшовши під аркою головних міських воріт, так званою Кошицькою брамою, ви опиняєтеся біля монастиря Міноритів. Цей монастир вважається найстарішим серед монастирів Словаччини що збереглися. Поруч розташувалася велична будівля управління землями Спіша, яке вважається найкрасивішим серед собі подібних. Місто вражає своєю оригінальною середньовічною архітектурою, адже до наших днів у відмінному стані збереглося більше 60 бюргерських будинків XIV-XVст.

Особливою гордістю Левоча є церква Святого Іакова, де знаходиться найвищий у світі дерев’яний вівтар. Чарівної краси вівтар був створений у 1507-1517 роках, знаменитим майстром Павлом Левочским. У центрі ринкової площі знаходиться одна з найбільш знакових будівель Левоча – Міська ратуша, споруджена в XV столітті. Масивна вежа і повітряні аркади надають ратуші показності і одночасно, якоїсь витонченості. Цікавою прикрасою ратуші стали зображення п’яти чеснот, що направляють городян на шлях щастя. Як в цих чеснотах знайти своє щастя, вам розповість гід під час екскурсії.

В околицях Левоча розташована Маріанська гора, що стала найбільш популярним місцем паломництва в Словаччині. Щорічно, 2 липня тут відзначають свято Явища Діви Марії, а в 1995 році, при збігу 650тис. віруючих, Маріанську гору відвідав Папа Римський Іоанн Павло II.

 Насолодившись прогулянкою по середньовічному Левоча і вивчивши безліч цікавих пам’яток, ми вирушаємо обідати в колоритний ресторанчик, розташований в одній з башт фортечних мурів.

Тепер саме час відправиться на знайомство із середньовічним містом Кежмарок, що розташувався між Високими Татрами і Левочскімі Врхамі. Колись Кежмарок був одним з головних міст Спішський німців і одвічним конкурентом Левоча, ведучи боротьбу всіма засобами. Ця карколомна детективна історія гідна уваги.

Прогулюючись по Кежмарку, ви обов’язково звернете увагу на високу червону будівлю Евангельської церкви, що вважається візитівкою міста. Трохи далі, зачаровуючи своїми витонченими формами, височить міська ратуша, побудована ще в 1461 року. Екскурсовод вам підкаже, де причаїлася фігура воїна з алебардою, який охороняє потаємний хід.

Поруч розташувався унікальний дерев’яний храм, який вважається однією з найбільш значущих пам’яток міста і внесений до списку світової спадщини ЮНЕСКО. Ця церква була споруджена німецькою громадою євангелістів в 1687 році з деревини тиса та ялини. На відміну від класичної суворості євангелічних храмів, внутрішність цієї церкви відрізняється яскравим настінним розписом.

Поруч з дерев’яним молитовним будинком розташований Кежмарскій ліцей, який в минулому вважався одним з найпрестижніших навчальних закладів країни. Як нагадування про колишню славу, там знаходиться найбільша в Центральній Європі шкільна бібліотека, що налічує понад 150000 томів.

Своєрідний колорит місту надають міцні та практичні будинки німецьких бюргерів, деякі з яких, на старий манер покриті дерев’яною дранкою. Серед будівель особливо виділяється загадковий будинок маршала Краї де немає вхідних дверей. До речі, з цим будинком пов’язано безліч міських легенд-лякалок.

Серед найбільш значущих будівель Кежмарка виділяється римо-католицька базиліка Святого Хреста, споруджена ще в XIII столітті. Поруч височить найстаріша в Словаччині дзвіниця в стилі Ренесанс. Колись фасад дзвіниці був багато прикрашений золотом, від чого її досі називають «Золота вежа». У дзвіниці розміщені три дзвони, один з яких має свій секрет, видаючи особливий звук плачу. Під час екскурсії, вам відкриються безліч міських таємниць і славних історій стародавнього і чарівного Кежмарка.

Однак самою найяскравішою міською пам’яткою справедливо вважається Кежмарскій замок, що розташувався поруч зі старою ринковою площею. Виникнення замку датується серединою XV століття, коли угорський король Матяш Корвін подарував родині Заполяї дохід з міських податків. В обмін на це, для додаткового захисту міста, Заполяї зобов’язувалися побудувати замок. Нині, Кежмарскій замок справедливо вважається одним з найбільш добре збережених в Словаччині. Для всіх бажаючих відкрито як територія замку, так і дев’ять цікавих експозицій, які розташувалися в старовинних залах. Любителі чарівних пейзажів зможуть піднятися на оглядову вежу, звідки відкривається величний вид Високих Татр.

 P.S. В околицях Кежмарка, знаходиться компанія «Karloff, p.r.about. », де виготовляється алкогольний напій «Tatra Tea», прославивши Словаччину на весь світ. «Tatra Tea» – це серія алкогольних напоїв різної міцності, створених на основі народних рецептів. Підприємці створили цікаву атракцію «Nestville Park», яка поєднувала лікеро-горілчаний завод і експозицію присвячену ремісникам. Для кожного ремесла побудований маленький сільський будиночок, де туристам представлені захоплюючі інтерактивні екскурсії. На самому заводі гід коротко розповість про історію та технологію виробництва алкоголю, а за додаткову плату можна про дегустувати п’ять сортів знаменитого «Tatra Tea».