Загадкові чари Ужгороду

Ужгород по праву вважається одним з найстаріших міст України. Перебувавши за останні сто років у складі п’яти різних держав, місто увібрало в себе багатогранне різноманіття культур, що залишили яскравий слід в архітектурі міста. Австро-Угорщина, Чехословаччина, Угорщина тут проглядаються всюди, на кожній вуличці дихає історія.

Відвідуючи Ужгород, треба обов’язково насолодиться прогулянкою атмосферною вулицею Корзо. Сама назва з угорської мови так і перекладається, як місце для прогулянок. Ця вулиця у всій своїй красі остаточно сформувалася в кінці XIX, початку XX століть, ставши сьогодні одним з улюблених місць для прогулянок городян. Гуляючи по цьому істинно європейському місту, багато хто дивується атмосфері спокою. В розпал робочого дня, багато містян «медитуючи» п’ють каву та спілкуються в численних кафе, або просто без метушні йдуть по справах. Ніхто нікуди не поспішає, але все скрізь встигають))).

На Театральній площі вас зустріне старий міський театр, побудований в далекому 1907 році. Саме тут, в роки еміграції, працював майбутній корифей українського театру – Микола Садовський.

У всій міській архітектурі панує гармонія старої Європи і тільки унікальна будівля колишньої синагоги, що була споруджена в 1905 році, постає перед нами східними мотивами. Свого часу, ця синагога вважалася однією з найкрасивіших в своєму нео-мавританського стилі.

Перейшовши пішохідним мостом річку Уж, ви опинитеся на площі Шандора Петефі, де вам відкриються витончені споруди епохи Австро-Угорської монархії. Тут відчувається неповторний дух «старої» Європи. Будинок фінансового управління та розкішний комплекс палаца Фріда нагадають вам про минулу велич.

Цікавий факт. У 1919 році, після краху Австро-Угорської монархії, тимчасовий державний кордон між новоствореними Чехословаччиною та Угорщиною визначався по річці Уж, розділивши місто Ужгород на дві частини.

Крім інших цікавинок, Ужгород вас потішить унікальним проектом міні скульптурок, яких вже налічується більш ніж сорок. Ідея створення мініатюрних пам’ятників не нова, але саме в Ужгороді їх безліч. Ця родзинка надає міським вулицям і площам незвичайної атмосфери причетності до чогось велично-особливого, упереміш з гумором та дитячою безпосередністю. Під час екскурсії ви не тільки відчуєте чарівність міста, але й долучитися до тонкощів ужгородської кавоманії, що має давні традиції.

Є в місті ще й проект ужгородських карт, які допомагають не тільки знайти, але й побачити та сфотографувати найкрасивіші види Ужгорода. Всього 36 карт всіх мастей. Знайдіть і побачите найкраще. Як це все відбувається? Нехай це буде ще одна загадка яку відкриє Вам це чарівне місто.

Знайомлячись з Ужгородом, треба обов’язково прогулятися найкрасивішою набережною Закарпаття, що простягнулася під старими липами вздовж річки Уж. Досконалий міський ландшафт, густі крони лип та сама ріка утворюють унікальну мікрокліматичну зону, де завжди панує аура комфорту.

 Рухаючись Липовою алеєю, ви потрапляєте в абсолютно іншу епоху – Чехословаччину. Квартал споруджувався в 20-30х роках минулого століття, кращими архітекторами свого часу. Завдяки досконалості архітектури та унікальності рішень, Ужгородський Чеський квартал визнаний шедевром міської архітектури.

 Загадковий комплекс «Совине гніздо» (1709р.б.) і велична будівля земського управління (1809р.б.) розповідять про високий статус Ужгорода минулих часів. А якщо ви захочете дізнатися про цікаві традиції городян, обов’язково завітайте в провулок «Гірчичне зерно». Тут ви дізнаєтеся про не зрозумілий гостям «місцевий час», а також про вікові кавові традиції Ужгорода, що стали частиною сучасного життя.

 На перехресті вулиць Корзо та Волошина ви познайомитеся з міською легендою,  ліхтарником дядьком Колею. Наповнюючи повітря мелодійним дзвоном, перед вами постане римо-католицький костел Святого Юрія. Якщо вам пощастить і ви потрапите на вечірнє богослужіння, то почуєте мелодію справжнього старовинного органа.

Піднімаючись на Замкову гору, ви опинитеся перед величчю Хресто-Воздвиженського греко-католицького собору та Резиденцією єпископів. Цей шедевр архітектури був споруджений в 1784 році, в стилі пишного бароко. Потрапивши до мальовничого скверу навпроти, ми обов’язково «на щастя» торкнемося руки імператриці Марії Терезії, що граціозно сидить на троні.

Століттями Ужгород, носив назву «Унгвар», що в перекладі з угорської звучить як «фортеця на річці Уж». Розташована на стику рівнини і карпатських гір, ужгородська фортеця віками охороняла кордони Угорського королівства. І досі над містом височить гордий силует давньої твердині, а саме місто історично формувалося навколо замку.

В Ужгородському замку, який вважається одним з найбільш добре збережених замків України, сьогодні розташувався цікавий краєзнавчий музей з цікавими експозиціями. З бастіонів замку відкриваються величні панорами Карпат, видно навіть територію словацьких Карпат. Це додає краю своєї екзотики, адже від центру міста до державного кордону всього чотири кілометри.

 Як і всі замки, Ужгородський також має свої таємниці та легенди. Одна з них про доньку капітана гарнізону, яка зрадивши загинула заради любові, не маючи з тих пір спокою. Ночами привид дівчини, який ще називають «Біла Діва», блукає коридорами тисячолітнього замку … Не вірите?

 Поруч з замком розташований музей архітектури під відкритим небом – «Скансен». Тут зібрані будинки з усіх куточків багатонаціонального Закарпаття. Будинок угорців, румунів, гуцулів, корчма і кузня. Побувавши в старій школі, ви дізнаєтеся що учні раніше писали на дощечках, де одна сторона була в клітку, а інша в лінійку, чорнильницями слугували видовбані в столах виїмки, а вчитель не тільки працював, але й жив безпосередньо в школі. Відвідавши цей цікавий музей, ви дізнаєтеся багато нового і цікавого про життя людей минулого.

 Завершити нашу захоплюючу екскурсію по древньому і такому різноманітному Ужгороду, пропонується в декількох цікавих закладах. Наприклад в затишній кафе-кондитерській «Штефаньо», де ви зможете випити ароматної кави, та скоштувати шматочок найсмачнішого торта України – «Ужгород». А в кафе-музеї «Під замком», ви зможете зануритися в атмосферу Чехо-Словаччини або Угорщині 30-х років. Тут ви спробуєте справжню закарпатську кухню в усьому її різноманітті, запиваючи відмінним пивом, вином або настоянками. До речі тільки тут можна скоштувати справжньої чеської кофоли. Ласкаво просимо в гостинний Ужгород.